Sudionici foruma

I. Utemeljitelj Interenef-a

Anđelko Milardović, Institut za europske i globalizacijske studije, Zagreb-Split, RH

Profesor političkih znanosti u trajnom naslovnom zvanju i znanstveni savjetnik u trajnom zvanju. Utemeljitelj je Interenef-a. Energetska politika i geopolitika energije područja su interesa politologa Anđelka Milardovića. Priređivač je digitalnog leksikona Energetska politika i geopolitika energije. Više: https://inegs.com/wp-content/uploads/2024/08/Zivot-i-djelo.pdf.

 

 

II. Moderatori 8. Interenef-a

Jadranka Polović, Institut za europske i globalizacijske studije, Zagreb-Split, RH

Politologinja, sa znanstvenim magisterijom i doktoratom iz političkih znanosti (međunarodni odnosi i nacionalna sigurnost) koje je stekla na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, stalno je zaposlena kao docentica na Fakultetu međunarodnih odnosa, Libertas međunarodnog sveučilišta u Zagrebu gdje predaje kolegije Geopolitika, Međunarodne organizacije i NATO i ostale sigurnosne organizacije. Vanjska je suradnica Odsjeka za demografiju Fakulteta hrvatskih studija, Sveučilišta u Zagrebu. Predsjednica je Hrvatske udruge za međunarodne studije (HUMS) i kao neovisna geopolitička analitičarka stalna je kolumnistica specijaliziranog geopolitičkog portala geopolitika.news. Članica je Instituta za europske i globalizacijske studije (IEGS), Atlantskog vijeća Hrvatske, te Hrvatskog politološkog društva.

Dalibor Mikulić, Institut za Europske i globalizacijske studije – međunarodni voditelj Interenef-a, Zagreb-Split, RH

Energetski stručnjak mr. sc. Dalibor Mikulić tridesetogodišnju profesionalnu karijeru gradio je u domaćem i međunarodnom energetskom i infrastrukturnom sektoru. U poslovnom okruženju je nakon studija na zagrebačkom Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu prošao put od pripravnika, inženjera na gradilištu, glavnog inženjera, direktora sektora pa sve do člana i predsjednika uprave. Na norveškom Geotehničkom institutu u Oslu usavršavao se i stjecao znanja od istaknutih svjetskih stručnjaka, a na Institutu za razvoj poslovnog upravljanja – IMD Lausanne u Švicarskoj stekao je znanja iz područja menadžmenta. Tijekom karijere bio je, uz ostalo, član uprave Geofizike u vrijeme kada je surađivala sa zapadnim velikim naftnim i plinskim kompanijama kao što je PetroCanada, Veba Oil, OMV, RWE, Apache, Sirte Oil Co. itd,. Neposredni je dionik u istraživanju Ininog bloka Hayan u Siriji koje je rezultiralo komercijalnim otkrićem plina i nafte. Osam godina bio je direktor za Europu i Sjevernu Afriku u američkoj tvrtki INOVA Geophisycal, za koju je realizirao neke od najboljih ugovora u Alžiru, Njemačkoj, Poljskoj, Libiji i Rumunjskoj, vezanih za isporuku tehnologija za istraživanje ugljikovodika na kopnu. Nakon INOVA-e kao savjetnik i izvršni manager radio je poslovne operacije za poljsku tvrtku Geopartner, na energetskim tržištima jugoistoka Europe. (Izvor: Dalmatinski portal).
Voditelj je međunarodnog odsjeka Interenef-a.

 

III. Panelisti

Kristina Čelić, Ministarstvo gospodarstva. Ravnateljica Uprave za energetiku

Gospođa Kristina Čelić je doktorica tehničkih znanosti, polje elektrotehnika s više od 34 godine iskustva u energetskom sektoru.Dvadeset godina radila je u Končaru gdje je obavljala različite dužnosti od pripravnice do direktorice Poslovne jedinice Servis i Turbogeneratori. Od 2007. godine radi u Ministarstvu, u Odjelu za energetiku, na strateškim i pravnim dokumentima. Sudjelovala je kao članica radne skupine za energetsko poglavlje u pretpristupnim pregovorima o ulasku Hrvatske u EU. Danas je glavna ravnateljica Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Redovito sudjeluje na forumima Interenefa.

 

Mirko Budiša, zamjenik direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

Mirko Budiša, rođen je 28.07.1973 u Drnišu. Srednju građevinsku školu završio je u Splitu, a 1998. godine diplomirao je na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu. Ima iskustvo rada u privatnom sektoru gdje je vodio različite projekte zaštite okoliša. U razdoblju 2018-2022. vodio je izradu studijsko projekte dokumentacije za postrojenja i građevine za obradu i oporabu otpada Grada Zagreba. Vlada Republike Hrvatske imenovala ga je u listopadu 2022. godine za zamjenika direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

 

Dražen Jakšić, direktor Energetskog instituta Hrvoje Požar, Zagreb

Dražen Jakšić istaknuti je energetski stručnjak s više od 20 godina iskustva u planiranju razvoja energetskog sektora, optimizaciji rada sustava te analizama tržišta električne energije. Diplomirao je na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva 1999. godine gdje se zapošljava kao znanstveni novak. Završio je studij poslovnog upravljanja 2003. godine. Energetskom institutu Hrvoje Požar pridružuje se 2006. kao stariji istraživač, a od 2011. je na poziciji zamjenika voditelja Odjela za proizvodnju i transformaciju energije. U EIHP-u je vodio i sudjelovao u mnogobrojnim projektima, kako u Hrvatskoj tako i na međunarodnom planu, osobito na području jugoistočne Europe, subsaharske Afrike te Azije, kao i u više europskih projekata. Kao predavač i vanjski ekspert Međunarodne agencije za atomsku energiju sudjelovao je u programima edukacije korištenja alata za planiranje razvoja energetskog sustava u više zemalja. Područje njegova stručnog rada obuhvaćaju i studije izvodljivosti za energetske objekte te razvoj energetske regulative.

Marijan Krpan, predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike ,Zagreb

Djelatnost Agencije za ugljikovodike obuhvaća sustavnu operativnu podršku nadležnim tijelima u poslovima istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda za energetske svrhe, podzemno skladištenje plina i trajno zbrinjavanje ugljikova dioksida u geološkim strukturama, kao i odgovorno, kvalitetno i učinkovito upravljanje obveznim zalihama nafte i naftnih derivata.
Objedinjavanjem resursa unutar jednog zakona povećava se učinkovitost sustava u području energetike kroz smanjenje administrativnih barijera. U trenutku kada globalno postoji hitna potreba za povećanom opskrbom sigurne, pouzdane i pristupačne energije s naglaskom na obnovljivu komponentu, Hrvatska svoj geotermalni
potencijal pretvara u neprocjenjivi resurs. Aktivacija geo termi nije nešto što se događa preko noći i Hrvatska na tome intenzivno radi zadnje četiri godine. Ovi projekti sutra mogu biti okosnica zelene tranzicije i temelj energetske stabilnosti, naglasio je Krpan. (HTV,Vijesti,28.prosinca 2022.).Značajan doprinos AZU i njezina predsjednika je izrada Interaktivne karte geotermalnog potencijala panonskog dijela bazena u Republici Hrvatskoj. Marijan Krpan priznati je hrvatski stručnjak u području energetike sa bogatim međunarodnim iskustvom u vođenju energetskih sustava (Šire: https://www.linkedin.com/in/marijan-krpan-2b560547/) Gospodin Marijan Krpan redoviti je sudionik međunarodnog energetskog foruma (INTERENEF) koji se svake godine održava u Splitu.

Peter Biro, direktor Green Plus Group, Mađarska

Peter Biro je profesionalac s bogatim iskustvom i referencama u projektima zaštite okoliša i održivim inicijativama. Njegova poslovna karijera započela je 2003. godine kada se pridružio Green Plus grupi kao stručnjak za ispitivanje potrošnje goriva i emisija unutar Biofriendly Corporation.

 

 

Ivica Jakić

Godine 1977.diplomirao je na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Paralelno je studirao na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.Godine 1978 aplicirao je na MBA studij na Berkeley University USA. Od 2021. predaje Vodikovu ekonomiju na MBA Ekonomskog fakulteta u Rijeci.

Radio je u Astra-Mašinoimpexu u Zagrebu na izvozu strojeva za Rusiju i uvozu dijelova Nuklearne elektrane Krško.Specijalizirao se za poslove čelične industrije i energetike u Njemačkoj, Slovačkoj, Hong Kongu, Kini, Austriji, Rusiji, Japanu, Švicarskoj ,Tajvanu,USA .

Sudski je vještak za strojarstvo i energetiku. Vještačio je TE Plomin II za ulazak RWE-a u partnerstvu s HEP-om.

Godne 1983. u Austriji je otvario privatnu tvrtku ,1998. tvrtku u Hong Kongu na poslovima strojogradnje i energetike između Kine-Rusije-Japana-Njemačke.

Od 2000. zastupnik je i distributer Mobil Oila za Hrvatsku i BiH. Konzultant je njemačke tvrtke Hoselmann Stahl GmbH za čeličnu industriju u Istočnoj Europi.Od 2004.-2021. glavni je konzultant tvrtke ALPIQ AG iz Švicarske za proizvodnju, prijenos i trading električne energije za područje jugoistočne Europe.Specijalizirao je u Švicarskoj tehnologiju proizvodnje, prijenosa i upotrebe vodika.

Konzultant je i predstavnik njemačke tvrtke Kraftanlage Munchen GmbH na izgradnji termo elektrana,kogeneracijskih postrojenja,elektrana na bio masu ,elektrolizatora za proizvodnju vodika i obnovljivih izvora el.energije. Konzultant je švicarske tvrtke Burkardt za kompresore velike snage za plin u rafinerijama, plinovodima i podzemnim skladištima plina.Također je konzultant izraelske tvrtke Edeltech Tel Aviv za energetiku. Od 2017.-2020. konzultant je švicarske tvrte EXOY i Clean Carbon Conversion Zurich za uplinjavanje i proizvodnju vodika iz organskog otpada. Consultant je luksemburške tvrtke Gasfin na području izgradnje LNG terminala na Krku.

Godine 2019. osniva Hrvatsku udrugu H2-Hydrogen Cell Hrvatska koja predstavlja Hrvatsku u European Hydrogen u Bruxelesu.
Od 2019-2023 sudjeluje u radionicama i edukacijama o proizvodnji vodika u Bremenu, Amsterdamu, Hustonu (USA), New Yorku, Tokyju, Dubaiju, Hong Kongu, Minhenu, Grazu, Beču, Hannoveru, Bukureštu, Varšavi, Roterdamu .
Godine 2020. osniva West Balkan Clean Hydrogen platform sa sjedištem Bruxelesu i filijalom u Grazu.
Uvršten je u publikaciju Lica FSB100 .Član je Hrvatskog energetskog društva-HED. Utemeljitelj je i član A3 Adriatic Aerospace Association. Član je Cigre-a Hrvatska, 3Seas Business Development Association u Bruxelesu. U HAZU je član Znanstvenog vijeća za naftno-plinsko gosp.i energetiku.

Podpredsjednik je Švicarsko-Hrvatske Gospodarske Komore. Član je Njemačko-Hrvatske industrijske i trgovačke komore. Član je Austrijske gospodarske komore. Živi u Zagrebu.

Davor Grgić, Redoviti je profesor u trajnom zvanju

Djeluje na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zavodu za visoki napon i energetiku. Član je Hrvatskog nuklearnog društva i Akademije tehničkih znanosti Hrvatske. Objavio mnoštvo znanstvenih radova. O akademskoj i znanstvenoj djelatnosti profesora Grgića više na: https://www.fer.unizg.hr/davor.grgic#
https://scholar.google.hr/citations?user=u1_aNjQAAAAJ&hl=en .

 

 

Jim Hollis, potpredsjednik – Geothermal Technologies, SAD

Karijera Jima Hollisa bila je usmjerena na uvođenje i komercijalizaciju tehnologija unutar industrije nafte i plina i rudarstva, uključujući inovacije u seizmičkom snimanju, bežičnom modalnom seizmičkom prikupljanju podataka, razvoju softvera za obradu i vizualizaciji podataka. Jim Hollis diplomirao je geofiziku na Sveučilištu California u Santa Barbari i magistrirao geofiziku na Sveučilištu Utah.

 

 

Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova RH, Zagreb, RH

Na Sveučilištu Sorbonne Nouvelle u Parizu stekao doktorat na području humanističkih znanosti iz polja povijesti (VSS – doktor povijesnih znanosti). Bivši ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske. (22. siječnja do 19. listopada 2016.) godine. 1995., počinje raditi u uredu predsjednika RH, u Uredu za informiranje gdje ostaje do 1999. kada postaje asistent savjetnika za Euroatlantske integracije. Diplomatsku karijeru započinje 2001., kao savjetnik u hrvatskom veleposlanstvu u Bruxellesu. U 2003., Kovač postaje ministar savjetnik u veleposlanstvu RH u Parizu. Postavljen je za veleposlanika u Ministarstvu vanjskih poslova 2006., a veleposlanik RH u Njemačkoj u Berlinu postaje 2008. (Izvor: Wikipedia)

Emmanuel Potie, direktor projekta Direktor Projekta – Assystem, Francuska

Emmanuel Potie prije nego što je postao Direktor ugovaranja u Assystemu bio je Wireless Seismic direktor prodaje za Europu i Afriku. Sa sjedištem u Nantesu, Francuska, prethodno je radio kao direktor prodaje za IMECA-REEL Group, pružatelja rješenja po mjeri za offshore industriju. G. Potie je također bio na ključnim pozicijama u Sercelu, proizvođaču tehnologije i istraživanja nafte i plina.

 

Ivica Toljan, Hrvatsko energetsko društvo, Zagreb, RH

Savjetnik Uprave u Hrvatskoj burzi električne energija (CROPEX). Završio je Fakultet elektrotehnike i računarstva (smjer energetika) u Zagrebu, diplomski studij menadžmenta, MBA u Zagrebu, te diplomski studij makroekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Član je Upravnog odbora UCTE-a i predsjednik Nacionalnog odbora CIGRE Hrvatska. U HEP-u je radio na poslovima: dispečera 7 godina, energetsko-ekonomske analize elektroenergetskog sustava, elektroenergetskog računovodstva, izrade IPP projekata, restrukturiranja. Bio je direktor prijenosa i član Uprave HEP-a odgovoran za prijenos. Voditelj projekta rekonekcije UCTE sinkrone zone 1 i 2., Ima 38 objavljenih tehničkih i znanstvenih radova. Doktor je znanosti. Praktičar i znanstvenik. (Izvor: https://ieeexplore.ieee.org/author/37704174900)

Cyril Widdershoven, utemeljitelj i savjetnik kompanije – VEROCY, Nizozemska

Cyril Widdershoven je cijenjeni stručnjak za globalno energetsko tržište i utemeljitelj tvrtke Verocy. Dr. Widdershoven završio je postdiplomski studij na King’s Collegeu, Sveučilište u Londonu, Odsjek za ratne studije, i magistrirao bliskoistočne studije na Sveučilištu Nijmegen, Nizozemska. Tijekom nekoliko desetljeća živio je i radio u Egiptu, Libanonu, Jordanu, Sudanu, Iraku i UAE. Također je preuzeo energetske projekte za klijente u Omanu, Iranu, Siriji, Tunisu i Turskoj.

 

Samia Amel Benaissa Fourali, Partner – SAD & Alžirsko Poslovno Vijeće, Alžir

Samia Amal Benaissa Fourali je generalna direktorica i osnivačica COM SIMBA-e i partnerica u US-Algeria Business Council. Samia Amal Benaissa Fourali je uspješna, motivirana i vrlo iskusna poslovna voditeljica sa stručnim znanjem u promicanju suradnje u energetskom sektoru te ima dokazanu sposobnost uspješnog prihvaćanja novih i složenih izazova u Alžiru, regiji Sjeverne Afrike, te zemalja Zaljeva.

 

Dr.sc. Gordana Sekulić, dipl.oec., Zagreb, RH

Poslovna karijera fokusirana je na područje energetike, posebno nafte i plina. Znanja i iskustva stjecala je u energetskim kompanijama (INA, JANAF) i državnim institucijama (Ministarstvo gospodarstva, sektor energetike i dr.), kao nezavisni energetski analitičar te kroz kontinuirano obrazovanje. Sudjelovala je u: pripremama nacionalnih i međunarodnih projekata i studija naftno-plinskog sektora te strategija; izradama studija isplativosti, politike i modela cijena i dr.; aktivnostima vezanih uz međunarodnu Energetsku povelju i Centar za plin UNECE; radnim grupama za pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji i Regionalnoj grupi za projekte od zajedničkog interesa EU; i dr. Aktivna je članica energetskih udruga i udruge ZRIN. Publiciranjem brojnih stručnih radova i sudjelovanjem na energetsko-naftno-plinskim skupovima svoja saznanja dijeli s javnošću.

Shridhar Mishra, Suntera Energy, Indija

Shridhar Mishra, direktor je kompanije Suntera Energy Services (Indija) Private Limited, registrirane pri Ministarstvu korporativnih poslova (MCA). Od lipnja 2005. djeluje u Sun Group/Suntera Energy, New Delhi. Specijalnost mu je prikupljanje 3D seizmičkih podataka, kontrola kvalitete i seizmički API nadzor i upravljanje operacijama. Sudjelovao na različitim projektima na Bliskom istoku, Africi i jugoistočnoj Aziji, te u programu istraživanja i operacijama prikupljanja 3D seizmičkih podataka. (Izvori: LinkedIn: https://www.thecompanycheck.com/people-profile/shridhar-mishra/09145904)

 

Kristina Hagstrom Ilievska, direktorica komunikacija – Baseload Capital, Švedska

Zadužena je za marketing i komunikacije Baseload Capital. Posjeduje više od 10 godina iskustva u području strateškog komuniciranja. Djeluje kao voditeljica promjena, autorica, trenerica i predavačica. Nastoji surađivati s klijentima i pojedincima koji dijele viziju i aktivno doprinose tome da svijet bude bolje mjesto za život.

 

 

Krešimir Kristić, HEP d.d. Zagreb, RH

Krešimir Kristić, predsjednik CyberTrack EU organizacije, s više od 37 godina iskustva u poslovnom IT području, uključujući rukovodeće uloge kao CIO, Security Manager, Corporate IT, OT & Security Enterprise Architect i strateg. Diplomirani je inženjer elektrotehnike i magistar znanosti IT menadžmenta u području gospodarstva s temom ekonomske opravdanosti primjene usluga računalnoga oblaka u poslovnom okruženju. Posjeduje certifikate ISACA CISM (Certified Information Security Manager), ISO 27001 Lead Auditor i EuroCloud StarAudit Consultant, Trainer i Internal Audit certifikate i fokusiran je na upravljanje sigurnošću IT & OT sustava, kao i na nove aspekte privatnosti i sigurnosti u okruženju oblaka. Bio je predavač na Poslijediplomskom specijalističkom studiju informacijske sigurnosti, predavao je Cloud Security. U svom svakodnevnom radu odgovoran je za informacijsku i kibernetičku sigurnost – između ostalog – nacionalne kritične infrastrukture unutar heterogene korporacije koja okuplja brojne podružnice.

Maja Bozičević – Vrhovčak, Energetski institut Hrvoje Požar, Zagreb, RH

Maja Božičević – Vrhovčak doktorirala je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Povezana je s Društvom za dizajn održivog razvoja. Njezino stručno područje uključuje obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost. Predsjednica je Društva za projektiranje održivog razvoja i članica Hrvatskog energetskog društva, Hrvatskog nacionalnog odbora CIGRE i Hrvatske udruge za sunčevu energiju. (Na temelju dokumenta objavljenog 3. studenog 2009.). Maja je viša znanstvena suradnica na Energetskom institutu Hrvoje Požar u Zagrebu. (Izvor: https://ieeexplore.ieee.org/author/37085939392 & LinkedIn).

 

Davor Ivo Stier
Hrvatski političar, diplomat i politolog. Rođen je 6. siječnja 1972. u Buenos Airesu. Diplomirao je politologiju i međunarodne odnose na Katoličkom sveučilištu u Argentini. Na istom je sveučilištu diplomirao novinarstvo. U Zagrebu je završio Diplomatsku akademiju, te na World Politics Institute u Washingtonu postdiplomski tečaj o upravljanju krizama. Bio je zastupnik u Hrvatskom saboru. Davor Ivo Stier bio je ministar vanjskih i europskih poslova RH od 20.listopada .2016. do 19.lipnja 2017. Za zastupnika u Europskom parlamentu prvi put je izabran 2013.godine, te drugi 2024. godine. Član je Odbora za vanjske poslove i Odbora za industriju, istraživanje i energiju (ITRE). Autor je dviju politoloških knjiga Nova hrvatska paradigma: ogled o društvenoj integraciji i razvoju(2015.) i Izlaz iz periferije : ogled o Hrvatskoj u novom međunarodnom poretku”.(2023.)

Petra Sentić, Direktorica HUP Udruge energetike.

Posjeduje bogato iskustvo u području javnih politika, s naglaskom na energetski sektor i održiv razvoj te EU fondove. Kao direktorica granskih udruga Udruge poslodavaca Hrvatske, proteklih 20 godina zastupa interese poslovnog sektora na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Područja interesa uključuju održiv pristup energetskoj tranziciji, net-zero tehnologije i EU sufinanciranje.